V hukote vody a vrave ľudí

Autor: Martina Paulenová | 10.9.2011 o 17:23 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  810x

Za posledné dva dni sme prichádzali do kontaktu s tou divokou, opustenou a nespútanou tvárou Álp. Chodili sme po ľudoprázdnych chodníčkoch, užívali si horské ticho. Dnes sme zažili niečo úplne iné. Zavítali sme na miesto, ktoré patrí medzi highlighty tejto oblasti a nájdete ich v programe mnohých alpských zájazdov. Krimmlské vodopády.

Krimmlské vodopády sa nachádzajú na rozhraní Vysokých Taur a Zillertalských Álp a podľa niektorých zdrojov sú najvyššími vodopádmi v Európe a piatymi najvyššími na svete. Mne toto tvrdenie príde tak trochu odvážne, keďže vodopády majú 3 stupne a najvyšší z nich ani nie je v jednej línii s ostatnými dvoma. Každopádne, celkové prevýšenie, ktoré všetka tá voda musí prekonať je 380m a to je už naozaj pekné číslo.

Môj prvý dojem z tohto miesta bol: Uf, prečo je tu toľko ľudí? A odkiaľ vypúšťajú všetkých tých dôchodcov?

 

37.jpg

Všade je plno ľudí, všetci ich chcú vidieť...

 

Naozaj, keďže táto atrakcia je od cesty ľahko dostupná a medzi ľuďmi veľmi obľúbená, pripadáte si tu tak trochu ako na Václaváku. Pri vstupe vás skásnu a potom sa už môžete v zástupe ďalších stoviek návštevníkov vybrať po kvalitnom a pohodlnom chodníčku popri vodopádoch až k im vrchu. Cestou vás čaká niekoľko vyhliadkových plošiniek, z ktorých  vidíte všetku tú masu vody stále z inej perspektívy.

 

38.jpg

Tak to sú oni, Krimmlské vodopády

 

39.jpg

Cesta je lemovaná mnohými vyhliadkami, nech si vodopády môžete obzrieť zo všetkých strán

 

40.jpg

Na jednom mieste sa voda odrážala od skál a vytryskovala na všetky strany

 

 

Po približne 1,5 hodine sa dostanete k reštaurácii na vrchu vodopádov. Tam je ľudí stále hojne, aj keď niektorí to už zrejme po ceste vzdali.

 

41.jpg

Keď po ceste hore vyhľadnete, tu sa môžete posilniť

 

 

Ak máte kondičku aspoň ako tak v poriadku, odporúčam ísť sa pozrieť aj na miestny salaš Veitn Alm, ktorý je od vrchnej kaskády vodopádov vzdialený asi ešte hodinu. Cesta vedie popri krásnom potôčiku a ako odmena vás čaká čerstvé kravské mlieko, pravý syr a chlebík zo slaninkou, ktoré môžete na salaši ochutnať.

 

42.jpg

Popri potoku si ľudia postavali skalných trpaslíkov

 

43.jpg

Salaš Veiten Alm

 

44.jpg

Možno práve z tejto kravičky je syr a mlieko, ktoré si na salaši môžete kúpiť

 

46.jpg

Mňam, slaninka:)

 

47.jpg

... a chutný čerstvý kravský syr

 

Takéto salaše sa v Alpách už nachádzajú len málokde a väčšina z nich je práve tu, vo Východnom Tirolsku. Ľudia totiž pod vplyvom dnešnej modernej doby opúšťajú svoje pôvodné obydlia a z mnohých salašov ostávajú len ľudoprázdne ruiny bez života. Vidieť, že aspoň pár jedincov stále zachováva tradíciu, je preto veľmi príjemné.

 

45.jpg

Kvety na okne salašu. Nechápem, ako to tí Rakúšania robia, že ich muškáty sú všetky krásne a rozkvitnuté. A to aj napriek vplyvom nevyspytateľného počasia a nočným mrazom...

 

Dnešný výlet bol opäť veľmi príjemný. Ale predsa, musím priznať, že mi viac vonia spoznávanie miest, na ktorých sa nemusíte tlačiť s ďalšími tisíckami zvedavcov...

 

Pokračovanie zajtra:)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?