Stile Italiano (Talianske Dolomity)

Autor: Martina Paulenová | 13.9.2011 o 17:06 | (upravené 14.9.2011 o 8:12) Karma článku: 9,56 | Prečítané:  2752x

Hoci hlavným cieľom našej dovolenky sú rakúske Alpy, nemohli sme odolať príležitosti nakuknúť aj do neďalekých slávnych talianskych Dolomitov. Sme predsa od nich len čosi vyše 100km! Takto na dosah ich asi už v najbližšom čase mať nebudeme... Tak hor sa do Talianska!

Skoro ráno sme naskočili do auta a vyrazili, pozorne sledujúc ceduľky so symbolom I ako Italy. Na rakúskej strane sme sa nechali rozmaznávať širokými kvalitnými cestami a malebnými pohľadmi na alpské dedinky. Čím bližšie sme však k „južanom", tým je cesta užšia a kľukatejšia. Tesne pred hraničným (a vlastne aj horským) priechodom Stallersattel  je dokonca tabuľka, oznamujúca, že z rakúskej strany sa hore môže ísť vždy len prvých 15 minút každej hodiny aby sa na uzulinkej ceste autá náhodou nestretli s protiidúcimi Talianmi, ktorí zas majú prejazd povolený vždy od trištvrte do celej. Cestička je totiž taká úzka a kľukatá, že kolízia by tu asi nedopadla dobre.

 

Už po prvých zákrutách mám dosť. Nie som zrovna ten typ človeka, čo sa vyžíva v cestách typu Šturec a spol. A môj žalúdok tiež nie je ten typ... Preto som uvítala prestávku pri jazierku, tesne po prechode k Talianom.

 

66.jpg

Jazerko, kačičky, kopce, ranná hmla... Proste idylka:)

 

To som však ešte nevedela, že to nebol dnes ani zďaleka neboli jediné zákruty, ktoré budem musieť rozdýchavať. Po pravde, väčšinu dňa sme strávili v aute, práve na takomto druhu ciest. Dohromady sme prekonali prevýšenie 5000m a priemernú rýchlosť sme mali 30km/h. Uf!

 

K prevýšeniu a prezákrutovaniu veľkou mierou prispelo aj to, že sme sa rozhodli prejsť cez vyhliadkovú cestu cez tri sedlá, ktorá nás mala previesť okolo pohoria Sella ( jedna z častí Dolomitov). Začína v meste Corvara a vedie cez Passo Gardena, Passo Sella  a Passo Pordoi. Škoda, že boli oblaky a kopce sa nám moc neukázali.

 

67.jpg

Passo Gardena

 

68.jpg

Pohľad z auta na hmlou zahalené Dolomity

 

69.jpg

Tajomné, no nie?

 

Z Passo Porodi sme sa vybrali na krátku obhliadku terénu a vyšplhali sme sa do výšky 2950mnm na vrchnú stanicu lanovky - Sass Pordo. Pôvodne sme plánovali, že dnes pokoríme aj hranicu 3000mnm a vyšplháme sa na vrch Piz Boe, no keďže v hustej hmle by sme z výstupu asi nič nemali, nechali sme to radšej tak.

 

70.jpg

Passo Porodi

 

71.jpg

Opäť parkovisko na Passo Porodi

 

72.jpg

 

 

73.jpg

Všakovaké krásne kvetinky

 

74.jpg

Cesta hore

 

75.jpg

Lanovka vás vyvezie do výšky 2950mnm

 

76.jpg

Toto miesto je východiskovým bodom viacerých ferrát

 

77.jpg

Cesta do pekla?

 

78.jpg

 

 

Po ceste sme stretávali veľa ľudí s úväzmi a prilbami, Dolomity sú totiž raj pre ferratistov (ľudí využívajúcich reťazami a inými pomôckami zabezpečené chodníky).

 

Naším ďalším cieľom bolo turistické centrum tejto oblasti - Cortina. Cesta tam bola pre mňa opäť utrpením a pre chlapov rajom. Znova ostré zatáčky a veľké stúpanie... Museli sme totiž prekonať ďalšie sedlo - Passo di Falzaregopass.

 

79.jpg

Pohľad na Cortinu

 

Nemohla som sa dočkať, keď konečne vystúpime z auta. Čakala nás prehliadka Cortiny. Mesto je to pekné, plné luxusných obchodov, drahých hotelov a reštaurácií. Zhodou náhod sa tu práve konali aj automobilové preteky veteránov, takže chlapi si opäť prišli na svoje.

 

80.jpg

Kostol v Cortine

 

81.jpg

 

82.jpg

Preteky veteránov

 

83.jpg

Jeden z najvychytenejších hotelov v meste

 

Po dlhej ceste sme boli všetci vyhladnutí a už sa nám zbiehali slinky na prvú taliansku pizzu. To sme si však neuvedomili, ako to tu funguje. Keďže bolo kúsok po tretej všetky reštaurácie v meste boli zatvorené. Ževraj siesta! (Ktorá mimochodm v niektorých podnikoch trvá aj od 12.30 a ž do 18.00). Neuveriteľné, ale nenajedli sme sa. Hoci sme boli priamo v najväčšom centre Dolomitov.

 

Tak trochu sklamaní, trochu nahnevaní, pokračovali sme teda v našej ceste ďalej - k jazeru Lago di Misurina, od ktorého je prenádherný pohľad na známe Tre Cime.

 

84.jpg

Tre Cime di Lavaredo

 

85.jpg

 

86.jpg

Romantika pri Lago di Misurina

 

Domov, do Matrei sme pokračovali cez Toblach. A nakoniec sme sa dočkali aj tej vytúženej „talianskej pizze". Bolo to síce v meste z naozaj „talianskym" menom (Toblach) a v pizzérii s rýdzym „talianskym" názvom (Pizzeria Hans), obsluhoval nás čašník hovoriaci po nemecky, ale pizzu mali predsalen dobrú:)

 

Pokračovanie čoskoro:)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?