Jakubiná - druhý najvyšší vrch Roháčov

Autor: Martina Paulenová | 19.8.2012 o 13:14 | Karma článku: 10,68 | Prečítané:  2773x

Dlhé roky sme cez prázdniny chodievali turistikovať do Vysokých Tatier a vždy sme si vraveli, „Toľká nádhera! Je to vôbec možné?". Ale len prednedávnom, možno dve tri letá dozadu sme objavili, že Tatry majú západné sestričky, Roháče, ktoré sa im nielenže ľavou zadnou vyrovnajú, dokonca ich v mnohom aj predbehnú. Tak sme začali chodievať aj sem. Postupne, kopček po kopci, vrch po vrchu. Dnes sme sa rozhodli vyliezť na druhý najvyšší vrchol Západných Tatier - Jakubinú.

Do Úzkej doliny sme dorazili ešte za rannej hmly. Bola nám zima a oči sa nám stále zatvárali, čo sme tak skoro vstávali. Na pohodlnej štrkovej cestičke stretávame niekoľkých turistov a tak sa pomaly dostávame do správnej šľapacej náladičky. Ževraj budú aj hory čučoriedok, nesie sa dolinou. Tak sa tešíme.

Po pár minútach prídeme k rázcestiu Račkovej a Jamnickej doliny. „Pozor, medvede!," hlási výstraha.

 

1.JPG

 

Cez Račkovú dolinu ideme len chvíľku. Na Nižnej Lúke zabočíme do lesa na zelenú značku a pravé stúpanie začína. Cez les sa ide dosť ťažko. Cesta je strmá a kľukatá a ani po sľubovaných čučoriedkach niet ani stopy. Iba holé kríčky. Spomeniem si na tabuľu z ústia doliny a napadne mi, či nás v maškrtení nepredbehol nejaký hladný maco.

Dychčíme a potíme sa. Stretávame niekoľko skupín turistov. „Ľudkovia, ale to ste si zlú túru vybrali!" prihovárajú sa nám dvaja starší chlapi. „Po ceste žiadna chata nebude, tu ani pivo nedostanete!" My sa smejeme a pokračujeme.

Zanedlho sme konečne odmenení. Opúšťame les aj kosodrevinu a začínajú sa nám odhaľovať krásne výhľady. Pozeráme sa, fotíme...

 

2.JPG

3.JPG

 

A konečne sme sa dočkali aj tých vysnívaných čučoriedok! Je ich tu na mraky! A okrem nich, chutné a šťavnaté brusnice. Pasieme sa, kocháme sa, relaxujeme. Pohodička ako sa patrí.

 

4.JPG

5.JPG

6.JPG

 

Naša trasa k cieľu vedie cez niekoľko ďalších kopcov: Nižný Ostredok, Nižná Magura, Vyšný Ostredok a Vyšná Magura. Výšľap na každý z nich nás stojí veľa síl, ale pekné pohľady nám dodávajú energiu. Počasie je nádherné a obloha modrá.

 

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

 

Nad nami sa už týči Jakubiná. Ešte pár krokov a sme tam!!

 

13.JPG

14.JPG

 

Hoci na ukazovateli dole v doline písali, že výstup trvá 3.35hod, my výšku 2194m.n.m. dosiahneme až po 4 a pol hodinách. A zrejme nie sme jediní. „To určite značkovali nejakí mladí nevybúrení športovci!" počujeme nadávať skupinu turistov, ktorí sú už uvelebení medzi skalami a naberajú dych na zostup. Ktovie, kde je pravda... Ale výstup to bol veru náročný.

Užívame si obed s luxusnými výhľadmi. Mňam mňam, chlebík s paštétou a k tomu vrcholová čokoláda.

 

15.JPG

16.JPG

 

Cesta dole vedie ešte cez dva menšie kopce - Hrubý vrch a Končistú, ale tie nám už po zdolaní Jakubinej prídu len ako taká strmšia rovinka.

 

17.JPG

 

Ešte sa obzeráme za seba a neveríme, že ešte pred pár chvíľami sme boli tak vysoko.

 

18.JPG

 

Čaká nás už len zostup Račkovou dolinou. Vychutnávame si krásne kvety, ktorými je dolinka vyzdobená a opäť si pochutnávame na čučoriedkach.

 

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

Netrvá dlho a my začíname pociťovať únavu a z nohy na nohu už prešľapujeme len akosi automaticky. Z „len zostupu" sa stalo dlhé a nekonečné klesanie. Kedy už budeme dole?

K autu prichádzame po 9 a pol hodinách unavení, ako už dávno nie. Tváre máme spálené od slnka a nohy celé ubolené. Joj, ale aj tak to bola krásna túra

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?