Ochutnávka korutánskych Álp - I.

Autor: Martina Paulenová | 2.9.2012 o 16:32 | Karma článku: 11,97 | Prečítané:  980x

Žijeme si celý rok vo svojom uponáhľanom nelogickom svete. Dýchame smog, utekáme na autobus, hádame sa, zabávame sa. Presviedčame samých seba o tom, že máme svoj život plne pod kontrolou a že všetko zvládame najlepšie ako sa dá. Odpovedáme na maily, promptne a bezodkladne. S mobilom chodíme aj na záchod, aby sme náhodou niečo nezmeškali. A potom človek príde do Álp, do jednej dolinky medzi vrchmi a nestíha sa čudovať.

Akí sú ľudia...

Prídete do obchodu a predavačka sa na vás usmieva od ucha k uchu, popraje vám príjemný deň. Ujo v rade pred vami sa postaví celkom dozadu, len aby sa mohol porozprávať s priateľom o tom, ako beží život. Pani domáca u vás na ubytovaní sa chodí každý deň presviedčať, či je všetko v poriadku a prosí vás nech jej poviete hocičo, čo vám u nej v apartmáne prekážalo. Tu sa nechodí s mobilom na WC, lebo tu často ani nie je signál. Dbá sa tu na to, ako veci vyzerajú. Všade sú krásne muškáty a pekne pokosený trávnik. Cesty sú bez dier, aj keď vedú na koniec sveta. Tu ľudia nebojujú každý za seba, ale všetci spolu.

 

Niečo o počasí...

V takýchto horách sa dá ťažko na niečo spoľahnúť. Ráno je pekne, večer leje a na druhý deň na kopcoch nasneží.

Má to čosi do seba.

Prvý deň nám pršalo, tak sme sa len tak prechádzali po okolí a pozorovali kravy. Aj tie sú tu akési krajšie a zdravšie ako u nás:).

 

1.jpg

 

2.JPG

 

Podvečer nás čakalo neuveriteľné divadlo. Studený front nás opúšťal práve vo chvíli, keď sa slniečko rozhodlo schovať za kopce. Obloha horela a my sme ako pojašení behali hore dole a nevedli, na ktorú stranu sa skôr pozrieť.

 

17.JPG

 

4.JPG

 

5.JPG

 

6.JPG

 

Na druhé ráno: "Aha, pozerajte! Na kopcoch nasnežilo!!"

Chystáme sa na túru na Reisseck. Tento vrch má 2965 m.n.m. a pri výstupe naň si čiastočne pomôžeme lanovkou, ktorá nás vyvezie približne do výšky 2200 m.n.m. Ide sa nám ťažko, lebo skaly sú po včerajšej búrke zladovatelé a zasnežené. Ale nesťažujeme sa. Sneh dodal výstupu zvláštnu šťavu a nám pocit, že sme ešte oveľa oveľa vyššie než v skutočnosti.

 

7.JPG

 

8.JPG

 

9.JPG

 

10.JPG

 

Pohľady do doliny sú úžasné, až sa mi z nich točí hlava. Takto vysoko si človek uvedomí, že ani zdaleka nemá všetko pod kontrolou a že proti prírode môže len ťažko niečo zmôcť.

 

11.JPG

 

12.JPG

 

Po výstupe na Reisseck sa nám odkryjú ďalšie pohľady do okolitých dolín a na okolité kopce.

 

13.JPG

 

14.JPG

 

Aj najvyšší vrch Rakúska - Grossglockner máme ako na dlani.

 

15.JPG

 

Po ceste dole je už všetko inak. Silné horské slnko sa oprelo o snehové polia a po rannom zladovateľom teréne niet ani stopy.

 

16.JPG

 

Po takýchto dvoch dňoch, keď si príroda robí čo chce, si človek kde - čo uvedomí. Napríklad to, že každé počasie má svoje čaro. Ale aj to, že takto v horách netreba nič riskovať a pri náznaku horších poveternostných podmienok sa hneď otočiť. Človek nie je všemocný a v horách to platí mnohonásobne.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?