Potravinový paradox

Autor: Martina Paulenová | 24.4.2013 o 21:55 | Karma článku: 8,26 | Prečítané:  1335x

V supermarkete. Plno ľudí, každý do svojho košíka ukladá tovar od výmyslu sveta. Niečo kupujeme preto, lebo to potrebujeme, ale oveľa viac preto, lebo je to v akcii, lebo by sa nám to niekedy možno mohlo zísť, lebo sme to videli v reklame a musíme to vyskúšať alebo len preto, že nám to proste udrelo do oka.

Všimnite si tej absurdity.

Pestujeme ovocie na plantážach kdesi v Afrike. Na pôde, ktorú  sme my - „vyspelý svet"  zobrali domácim, ktorí kvôli nám nemajú kde pestovať plodiny pre svoje rodiny.

Keď „naše" ovocie dozrie, naložíme ho do prepravky a hor sa precestovať s ním polku sveta. Domáci si to, čo vypestovali Európania nemôžu dovoliť, je to pre nich príliš drahé.

Po ceste sa veľká časť ovocia aj tak pokazí. Akoby aj nie, pri tej obrovskej vzdialenosti. Ďalšia časť je vyradená, lebo nespĺňa normy na to, aby si ho rozmaznaný Európan bol vôbec ochotný kúpiť a tak sa ani nedostane na pulty obchodov.

Vyvolené kusy sa ocitnú v supermarketoch.

Časť z nich sa opäť zlikviduje, pretože si ich nikto nekúpi. Iné sa dostanú až k nám domov a skutočne skončia v našich žalúdkoch a nasýtia nás. A ďalšie plodiny vyhodíme my sami, lebo sme si síce mysleli, že na ne budeme mať chuť, ale nakoniec sme ich nezjedli.

Poľnohospodári z našej krajiny ťažko konkurujú veľkoobchodom. Časť toho, čo im vyrastie na poli predajú tu a časť opäť cestuje kdesi ďaleko, tam kde o to bude záujem. Plodiny cestujú, akoby to boli dajakí Marcovia Polovia, kazia sa a vyhadzujú.

A tak na polovici zemegule ľudia trpia hladom, zatiaľ čo iní chodia po supermarketoch, preberajú, vyberajú, kupujú zbytočnosti. Potrpia si na kvalite, ktorú potom aj tak zahodia. Pretože ju už nepotrebujú. A ak ju náhodou potrebovať budú, môžu predsa zájsť do obchodu...

 

http://www.youtube.com/watch?v=XM4cznYYmDg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Môžu kamenné veže poprieť gravitáciu? Z fenoménu sa stáva pohroma

Úchvatné vizuálne divadlo devastuje národné parky.

Autorská strana Evy Borušovičovej

Niekedy sú tradície predkov poriadne na prd

Ešte stále je leto, čas dlhých stolov vyložených na dvore.


Už ste čítali?