Schneeberg - najvýchodnejšia alpská dvojtisícovka

Autor: Martina Paulenová | 18.9.2013 o 17:15 | (upravené 23.9.2013 o 9:43) Karma článku: 7,08 | Prečítané:  2396x

Od Viedne je vzdialený len 70km. Pre prírodumilujúcich obyvateľov hlavného mesta Rakúska najdosiahnutelnejšia možnosť nadýchnuť sa alpského čerstvého vzduchu, zodrať aspoň kúsok podrážky na turistických topánkach, pokochať sa výhľadmi do diaľky. My sme sa tieto prázdniny na dva týždne ocitli v bezvýznamnej dedinke kúsok od Viedne a tak nám nedalo, neísť sa sem pozrieť.

Ešte s východom slnka si na stanici kupujeme za pekelné ceny lístok na vlak (za necelých 70km 6,80 eur). Naším cieľom je Puchberg am Schneeberg. Odtiaľ turistickým autobusom do lyžiarskeho strediska Losenheim a ďalej už pešo.

 

1.JPG

 

Na mape túra vyzerá dosť hrozivo. Nie sme si istí, či do posledného vlaku domov stihneme vyjsť až hore, nad 2000m.n.m. V sprievodcovi sa píše, že trasa trvá 7 hodín. Z Álp sme zvyknutí, že tu v Rakúsku sú turistické značky nastavené pre turistov s veľmi dobrou kondíciou. Párkrát sa nám už stalo, že nám výlet trval oveľa dlhšie ako sme podľa času v mape predpokladali.


2.JPG

3.JPG

 

 

 

 

 

Po pár chvíľach kráčania však zisťujeme, že dnes s dodržovaním času zrejme problém mať nebudeme. Ide sa nám dobre, dokonca predbiehame značku. Pravdepodobne sú tu časy prispôsobené Viedenčanom, ktorí nie sú na hory takí zvyknutí ako horskí ľudia v Tirolsku alebo Korutánsku.

Naším prvým "checkpointom" je salaš Almreserlhaus. Po roku sa pozdravíme s fešnými alpskými kravami a pokračujeme ďalej na chatu Edelweisshutte, ktorá je od salašu len kúsok.

 

4.JPG

 

Edelweiss v nemčine znamená plesnivec a v Rakúsku je to veľmi populárny názov pre všetko možné, čo vás v horách postretne. Chaty, salaše aj kopce...

Čoskoro sa ocitáme v skalnatom teréne a ja cítim taký ten dobrý pocit a radosť, akú dokážem zažiť len v prírode. Pod nami sa črtá Edelweisshutte a nad nami krásne modré nebo. A vidím všade naokolo, akoby som na okamih bola vtákom, ktorého unášajú vzdušné prúdy.

 

5.JPG

 

6.JPG

 

7.JPG

 

8.JPG

 

Keď sa dostaneme na hrebeň, pripadám si trošku ako v Nízkych Tatrách. Skaly, okolo ktorých sme predchvíľkou prechádzali, sú tu schované pod hlinou a trávou vlniacou sa vo vetre. Táto časť Schneebergu akoby lákala okoloidúceho: "Hej, počkaj chvíľu! Sadni si, oddýchni si, popozeraj sa dookola."

A my sme aj počúvli a kochali sa.

 

9.JPG

 

10.JPG

 

Veľmi nenásline a pohodlne sa dostávame do výšky 2061m.n.m, na vrch Kaiserstein a k chate Fischerhutte. Tu už nie sme takí sami ako doteraz. Dostávame sa na územie obliehané turistami. A to hlavne kvôli polohe kúsok od vrchnej stanice zubačky a teda ľahko dosiahnuteľnej aj pre menej zdatných.

My si sadneme radšej do trávy ako na terasu reštaurácie v chate. Výhľady do doliny sú nádherné.

 

11.JPG

 

Pripadám si trošku ako kdesi v Amerike. Červenkasté skaly, nad nami krúžia čierne vtáky.

 

12.JPG

 

Kúsok pod nami vidíme Dambockhaus, čo je ďalšie miesto, na ktoré sa dostane drvivá väčšina návštevníkov Schneebergu.

 

13.JPG

 

Pred zostupom k nemu nás však čaká ešte jedna "povinnosť". Zdolať najvyšší bod masívu - Klosterwappen s výškou 2075 m.n.m.

 

14.JPG

 

Pri zostupe sme doprevádzaní koktejlom zvukov. Najrôznejšie jazyky, smiech a plač detí, krik aj spev. Pred nami sa už črtá vrchná stanica zubačky.

 

17.JPG

 

15.JPG

 

A my máme šťastie, lebo sme svedkami toho, ako prichádza historická parná lokomotíva. Asi to nie je úplne bežné, lebo všetci ju nadšene fotia a kamerujú.

 

16.JPG

 

Energie máme ešte dosť a tak sa rozhodneme, že pešo zídeme až dole do Puchbergu. Slnko je však horúce, páli a energia aj voda sa nám rýchlo míňa. Už sme obaja unavení a vysušení.

 

18.JPG

 

Našťastie na chate, okolo ktorej prechádzame, nám dovolili napustiť si vodu do prázdnych fliaš. Ospevujeme rakúsku pohostinnosť a kráča sa nám už lepšie.

Do Puchbergu schádzame pomerne skoro a do odchodu posledného vlaku máme ešte kopec času.

A tak si ľahneme na akési pole a so zavretými očami počúvame bzukot múch a šušťanie trávy.

Zdá sa nám, že by sme tam vydržali až donekonečna.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?