Tirolské Alpy I. - Výstup na Rinnenspitze

Autor: Martina Paulenová | 1.10.2013 o 18:56 | Karma článku: 9,12 | Prečítané:  1000x

Ranné slnko sa šplhá spomedzi skál a zahaľuje stále väčšiu časť krajiny pred nami do teplého zlatožltého svetla. Z autorádia nám vyhráva majestátna sláčiková hudba a presne taká sa sem hodí. Po serpentínach sa ticho šplháme hore dolinou. Vedľa kamenistej cesty sa plazí tyrkysový potok, pri jeho brehoch sa pasú kravy na tráve, ktorá priam kričí čerstvosťou a sviežosťou. Drevené domy sem tam rozsypané v teréne celkový dojem vôbec nenarúšajú, ba priam ho ešte dotvárajú do dokonalosti. Neviem sa dočkať, keď vystúpime.

Pri salaši Oberissalm, na parkovisku, ma konečne ovalí studený vzduch a zbadám akéhosi zatúlaného králika, poskakujúce sliepky a prežúvajúce kravy roztrúsené všade naokolo. Zaťahujeme si šnúrky vibramiek a vydávame sa na našu prvú tohtoročnú alpskú túru. Tentoraz sme sa vybrali do Tirolska, kúsok od Innsbrucku. Bývame v malebnej dedinke Neustift im Stubaital.

Takto zarána je ešte chladno, ale rýchlo začíname cítiť, ako sa nám celý organizmus zohrieva a dych zrýchľuje.

 

1.jpg

 

Najprv nás čaká výstup o 400 výškových metrov na Franz-Senn-Hütte a potom ďalších 800 metrov do výšky na Rinnenspitze, ktorý vyčnieva až do 3000 m.n.m.

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

Na Franz-Senn-Hütte sme čo nevidieť. Je to východiskový bod pre mnohých turistov a takisto ferratistov, ktorí sa odtiaľto vydávajú na zaistené „klettersteigy". Ocitáme sa v srdci krásnej doliny a po jej stenách sa budeme šplhať k oblakom.

 

5.jpg

 

6.jpg

 

Čím sme vyššie, tým viac cítime, že naše krvinky, zvyknuté na exkluzívne zásoby kyslíku u nás na Slovensku, začínajú mať problém so zásobovaním naplno vyťažených svalov. Telo sa bráni, dýchame stále rýchlejšie a oddychujeme stále častejšie.

 

7.jpg

 

8.jpg

 

Som celkom rada, keď sa pred nami objaví zaistený úsek so stupajami v skale a reťazami. Aspoň budem menej rozmýšľať nad tým, ako už nevládzem. Štverám sa hore a kdesi z výšky počujem bratov hlas: „Tak toto je krásne!" A tak sa ponáhľam, celá netrpezlivá.

 

9.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

 

To čo zbadám, mi priam vyrazí dych. Kúsok pod nami je hrozivý veľký ľadovec, z ktorého až tak sála nebezpečný chlad. Cítim pred ním obrovský rešpekt. Ťažko to popísať alebo odfotiť, tú silu treba len vidieť na vlastné oči.

 

12.jpg

 

12a.jpg

 

13.jpg

 

15.jpg

 

14.jpg

 

Od vrcholu nás delí už len pár metrov. Začína sa zmrákať. Nemáme čas na dlhé posedávanie na Rinnenspitze, je čas ísť dole.

 

16.jpg

 

Dažďu sa však nevyhneme. Krajina naberá opäť iný nádych a keď sa znovu začína objavovať slnko, všetko sa ligotá ako kúsky rozbitého zrkadla.

 

17.jpg

 

Na Franz-Senn-Hütte najprv nakŕmime seba a potom aj králikov, ktorí sa pasú pri chate. Počasie sa ako mihnutím čarovného prútika zlepší a tak si zostup môžeme v pokoji vychutnať.

 

18.jpg

 

19.jpg

 

Kravy sa tak ako ráno stále pasú a v ústach prevaľujú šťavnatú trávu. Ich srsť sa leskne v lúčoch pomaly klesajúceho slniečka.

 

20.jpg

 

Myslím, že keby som bola krava, tak práve tu chcem žiť.

 

21.jpg

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?