Malou Fatrou cez dve ročné obdobia

Autor: Martina Paulenová | 6.2.2014 o 21:46 | Karma článku: 11,06 | Prečítané:  1289x

Moja kamarátka Terezka vždy obdivovala naše fotky z hôr a hovorila, že ju niekedy musíme na taký výlet zobrať so sebou. Konečne sa podarilo. Na začiatku januára sme obidve boli na sviatky doma v Žiline a aj počasie, síce viac jarné než zimné, nám prialo.  Nabalili sme si vianočné zákusky a teplý čaj a vybrali sa do Malej Fatry. Trasa bola aj pre mňa premiérová: Starý dvor - Príslop - Baraniarky - Kraviarske - Snilovské sedlo.

Na parkovisku na Starom dvore stálo dosť áut, lyžiari sa nedali odradiť ani tým, že sneh sotva prikrýva zjazdovku a že občas musia obísť nejaký ten fľak trávy. Vtáčiky štebotajú a nebo je modré ako voda v hlbokom horskom plese.

Modrá je aj naša značka, vedie nás najprv popri ceste a potom hore a vyššie až kdesi k oblohe. Cestou sa rozprávame, spovedáme Terez, ako sa jej darí, čo má nové, čo všetko zažila za ten dlhý čas, čo sme sa nevideli. Kedysi sme sa stretávali každý deň, no teraz sme väčšinu roka viac než tisíc kilometrov vzdialené. A keď sa stretneme, tak ako dnes, vždy si máme toľko toho povedať.

„Ale už nekecáme, odteraz  len šliapeme!" zavelí Terezka vo chvíli, keď je už každá ďalšia vyslovená veta popretkávaná dychčaním.

Chvíľku teda ideme mlčky, no ďalšie otázky nie a nie ostať neopýtané a čo nevidieť zase veselo pokračujeme.

Čoskoro prichádzame na prvý výhľadový kopec - Baraniarky.

 

1.jpg

 

Z dolín rýchlo miznú posledná zvyšky inverzie a pred nami sa otvárajú pohľady na okolité hrebene.

 

2.jpg

3.jpg

 

Z Baraniarok chodník pokračuje dole kopcom...

 

4.jpg

 

... potom cez les

 

5.jpg

 

...a cez lúku

 

6.jpg

7.jpg

 

...a zase stúpame hore, tentoraz na Kraviarske.

 

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

 

Hoci je január a nachádzame sa vo výške okolo 1300 m.n.m, oblečené máme len mikiny a je nám dobre. Kopce sú snehom len tak jemne pocukrované, na väčšine hrebeňa po snehu ani stopy. Toto má byť zima?

 

12.jpg

13.jpg

 

Čoskoro nás však čaká celkom iný svet.

 

14.jpg

 

Od hornej stanice lanovky nás delí podľa ukazovateľa asi hodinka cesty. Dúfam, že všetko pôjde podľa plánu, lebo asi za hodinu a štvrť ide posledná lanovka smerom dole do doliny a tú by sme veľmi neradi zmeškali. Pred sebou máme traverz, nebude to nič náročné.

Dostávame sa do tieňa. Začína pofukovať a snehu je stále viac a viac. Na kosodrevine sa objavuje inovať, chodník je zľadovatelý. Jarnú idylku zanechávame za sebou a ponárame sa do pravej zimnej atmosféry.

 

15.jpg

16.jpg

17.jpg

 

Postupujeme oveľa pomalšie ako sme predpokladali. Musíme prechádzať cez ľadové žľaby. Len aby sme nezahučali niekam ďaleko a dole! Nie je nám všetko jedno. Našťastie všetci, aj keď poštvornožky, prechádzame na druhú stranu.

 

18.jpg

 

Príroda je tu rozprávková, stále chcem fotiť, no Paľo a Terez  ma poháňajú, že nemáme času nazvyš.  Lanovku buď tesne stihneme alebo tesne nestihneme.  „Áno, áno, už idem!" kričím, no aj tak, keď sa ani jeden z nich nedíva, nemôžem si odpustiť aspoň pár záberov tej nádhery.

 

19.jpg

20.jpg

 

Pred nami sa už črtá budova lanovky. Hýbu sa ešte kabínky? Či už nie?

Podvedome zrýchľujeme. Bojíme sa, že nám ju rovno pred nosom vypnú. Cesta lanovkou smerom dole je tu zadarmo, bola by škoda to nevyužiť a ničiť si kolená zostupom :).

Čo by to bol za článok bez happyendu, áno stihli sme to! Trikrát hurá a vďaka za super túru!

 

21.jpg

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?