Krems an der Donau - mesto histórie a dobrého vína

Autor: Martina Paulenová | 12.8.2014 o 20:17 | Karma článku: 8,59 | Prečítané:  4639x

Úžasné, koľko nádherných miest má človek priamo pod nosom. Stačí, aby nabral odvahu a odbočil z prebádaných tradičných ciest a nechal na chvíľu kúzliť náhodu. Aj ja som tento rok mala všetko pekne do bodky naplánované a nakoniec to aj tak celé vypálilo úplne inak. Chcela som mesiac praxovať v nemocnici vo Viedni, v tej starej známej krásnej Viedni. Skoro sa aj podarilo, veď miesto určenia sa od vysnívaného líšilo asi len o 80km. A tak som spoznala oblasť, o ktorej som predtým vôbec nič nevedela a keby som sem neprišla teraz, tak asi už nikdy v živote. Wachau v Dolnom Rakúsku, mesto Krems an der Donau.

Ako vravím, ten názov mi nič nevravel. Na internete som sa dočítala, že v meste žije asi 25 000 obyvateľov (takže taká rakúska Čadca) a vraj je tam pekné historické centrum. A ako názov naznačuje, preteká tadiaľ Dunaj, čo je pozitívne, bude sa tam dať behať. A veď väčšinu času aj tak budem v nemocnici, takže aj keď tam nič zaujímavé nebude, nejako to už prežijem.

Stačilo pár hodín a vedela som, že niečo zaujímavé tam predsalen bude. Bol práve podvečer, nízke zlatisté slnko a zrejme celá, súdiac podľa kostolných zvonov. Ulice boli skoro prázdne, kráčali sme nimi a všade okolo nás história, starodávne budovy a romantické zákutia. Po dlhom schodisku sme vyšli na vyvýšené miesto k veľkému kostolu. Vo vnútri práve trénoval spevácky zbor. Majestátny zvuk organu a oslavné hlasy plné bázne v harmónii s výhľadom na všetky tie v čase zmrazené miesta zapríčinili, že mi na rukách naskočili zimomriavky.

 

 

 

Neskôr som zistila, že Krems an der Donau by mohol rozprávať príbehy skutočné dávnych dôb. Pred pár rokmi archeológovia natrafili na kostry dvojčiat prikryté lopatkou z mamuta, nález, ktorý spadá až do doby ľadovej. Už vtedy si ľudia cenili strategicky výhodnú polohu tohto miesta. Dunaj tu vyteká z užšej Wachauskej doliny a rozlieva sa do šírky. Práve takéto miesta obľubovali zvieratá na napájanie a prechádzanie na druhý breh a práve tu na ne lovci číhali. Okrem toho, táto oblasť je mimoriadne úrodná. Nečudo, že sa im tu páčilo.

V stredoveku tu ľudia ťažili z výroby vína a z výberu cla od lodí, ktoré sa plavili dole Dunajom. Mesto bolo veľmi bohaté a vrámci Rakúska malo svoje čestné významné miesto. Z tohto obdobia sa dodnes zachovalo veľa budov. Veľká časť domov v centre bola postavená práve okolo 13-teho storočia. Vyzdobené sochami a zvláštnymi oknami, v tej dobe to bola jediná možnosť, ako poukázať na svoju majetnosť, keďže pozemky boli malé a rozmery všetkých domov podobné.

Mesto bolo v minulosti ohraničené 4 mestskými bránami, z každej svetovej strany jednou. Dnes už môžeme obdivovať len jedinú, Steiner Tor.

Steiner sa volá preto, lebo je obrátená smerom k mestu Stein, ktoré je s Kremsom spojené. Aj toto miesto dýcha históriou a dobrou atmosférou, pýši sa niekoľkými kostolmi a utešenými uličkami.

 

 

 

Krems, to však nie je len mŕtva história. Počas semestra sa napĺňa mladými ľuďmi, ktorí študujú na niektorej z viacerých univerzít, ktoré tu sídlia. Dôkazom toho sú intráky a moderný univerzitný kampus.

 

A nielen študenti dodávajú mestu život. Táto oblasť je rajom pre cyklistov (vedie tadiaľto Donauradweg z Viedne do Passau) a milovníkov dobrého vína a jedla. Po večeroch sa tu posedáva vo vinárničkách pri Veltlínskom zelenom alebo Rizlingu a radi vám ponúknu aj tradičné špeciality z miestnych marhúľ. Kto má rád domáce podniky s kvalitným vlastným vínom a chutným jedlom ako od babičky, nech určite navštívi niektorú z rodinných vinární Heuriger. Príjemná obsluha, priaznivé ceny a úžasná atmosféra, vrelo odporúčam!

 

Keď vyjdete kúsok nad mesto, ocitnete sa v nekonečných radoch viníc. Zhmotnenie úrodnosti a blahobytu. Viniče sú obsypané veľkými zelenými bobuľami, v ktorých je uzamknutá energia horúceho slnka a láska trpezlivých vinárov.

 

 

 

 

Toto miesto budete milovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Očkovacie lotérie v USA skončili fiaskom. Matovič je prísny len k Lengvarskému

Matovič stále nezverejnil, či sa očkovacia lotéria oplatí.

Autorská strana Zuzany Kepplovej

Ako sme začali chrániť neočkovaných (píše Zuzana Kepplová)

Čo je to falošná menšinovosť a prečo ju politici ľúbia.


Už ste čítali?