Postapokalyptické Donau City

Autor: Martina Paulenová | 4.3.2015 o 17:43 | Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1514x

Vždy keď prídem do viedenského Donau City, nemôžem si pomôcť. Len čo vkročím medzi tie vysoké budovy, hlavou mi začnú víriť podivné predstavy. Na okamih zabudnem na svoju obyčajnú realitu a cítim sa ako výnimočný pozemšťan, ktorý ako jediný prežil útok mimozemskej civilizácie. Zatajím dych a vyberiem sa na prieskumnú misiu.

Nebo je krásne modré, presne také, ako si ho pamätám spred útoku. I slnko hreje rovnako intenzívne. Po dlažbe si vykračuje osamelý holub.

Chvíľku ho ticho nasledujem a vtedy to zbadám. Zamrazí ma. Tak predsa tu boli!

Rozbehnem sa. Všade okolo mňa sklo, betón a  hrobové ticho.

Stopy ich prítomnosti sú všade. 

Mimozemskému umeniu som nikdy nerozumela.

Zrazu sa mi zazdá, že počujem kroky. Naozaj! Po schodisku predomnou kráča muž. Chcem ho dobehnúť.

Spoločne vystúpime až na najvyšší schod. Pred nami spustošená krajina. Sme jediní dvaja, uväznení na tomto nehostinnom mieste.

Zhlboka sa nadýchnem. Späť v realite. Je to už druhýkrát, čo som sa nechala takto uniesť.  

Priznám sa, trvalo dosť dlho, kým ma okrem nezvyčajnej atmosféry začalo zaujímať aj to, aký príbeh vlastne Donau City skrýva.

Táto časť Viedne stojí medzi starým a novým korytom Dunaja. Kedysi v tejto oblasti žiaden Viedenčan stavať nechcel. Dunaj vtedy ešte nebol regulovaný, často sa vylieval a zatápal všetko, čo bolo v jeho blízkosti. V tých dobách toto miesto slúžilo ako hnojisko, iné časti sa využívali ako záhradkárske osady. Neskôr sa vybudoval Donaupark s vysokou Donauturm, vežou, z ktorej je výhľad na celú Viedeň.

Všetko sa zmenilo v roku 1967, keď Organizácia spojených národov rozhodla, že jedno z jej sídiel bude vo Viedni, ba čo viac, práve tu, pri Dunaji. Začal sa budovať komplex budov, nazývaných Vienna International Centre. OSN dostalo budovy do prenájmu za symbolických 7 centov na rok a to na najbližších 99 rokov. Odvtedy vo VIC sídli niekoľko organizácii OSN, napríklad Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu a Organizácia spojených národov pre priemyselný rozvoj.

Neskôr, v 80tych rokoch, sa začali budovať ďalšie mrakodrapy, v ktorých sídlia rôzne firmy, banky a organizácie. Spolu s budovami VIC sa komplex označuje ako UNO City.

 

Od 90tych rokov až po súčasnosť sa v areáli budujú ďalšie a ďalšie stavby. Miesto sa nazýva Donau City a okrem kancelárskych priestorov už zahŕňa aj byty, školu či kostol. Donau City - Place for living alebo po slovensky Miesto pre život. To je aktuálne heslo projektu.

 

Pre mňa však Donau City navždy ostane tým pochmúrnym miestom, zvláštnou spleťou stavieb, v ktorej žiť si viem predstaviť len neľahko.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?