Hrozba skrytá v našich žilách (o trombóze a embólii)

Autor: Martina Paulenová | 28.3.2015 o 13:52 | Karma článku: 11,25 | Prečítané:  9902x

V predošlom článku som písala o boji nášho tela s krvácaním. Dnes niečo o ľuďoch, u ktorých je treba tendenciu k zrážaniu krvi starostlivo držať na uzde.

To, ako usilovne musia naše krvné doštičky a zrážacie faktory pracovať, keď narazia na poranenú cievu už vieme (http://paulenova.blog.sme.sk/c/376855/aby-sme-nevykrvacali.html). Čo ak sa však popletú a usilovne budujú krvnú zrazeninu, aj keď nekrvácame? Vtedy hovoríme o trombóze.

Existujú tri hlavné príčiny vzniku trombov, ktoré sa spoločne označujú ako Virchowova triáda. Ide o:

1.) spomalený alebo turbulentný tok krvi 

2.) poranenie endotelu (výstelky ciev) 

3.) zvýšenú tendenciu krvi k zrážaniu (hyperkoagulačné stavy) 

Tromby sa môžu tvoriť v tepnách aj žilách, ja však budem písať o trombóze žilovej.

Rizikový faktor 1 - spomalený alebo turbulentný tok krvi

Situáciu pri spomalenom alebo turbulentnom prúdení krvi si môžete predstaviť, ako keď sa s niekým zaseknete vo výťahu. Keď už tam tak spolu stojíte, väčšinou nadviažete rozhovor a možno aj priateľstvo, ktoré by pri normálnej rýchlosti jazdy vôbec nevzniklo. Tak je to aj s doštičkami. Keď sa na určitom mieste dlho zdržia, väčšinou sa začnú zhlukovať a vytvárať medzi sebou väzby.

Rizikový faktor 2 - poranenie endotelu

Poranením endotelu začína aj fyziologické zrážanie, kontaktom faktoru 12 s bielkovinou kolagén, ktorá sa skrýva vo vnútri steny cievy. Problém je, že endotel môže poškodiť napríklad aj zápal alebo ateroskleróza (hromadenie látok predovšetkým tukovej povahy v stene cievy).

Rizikový faktor 3 - hyperkoagulačné stavy

Hyperkoagulačné stavy sú poruchou priamo v krvi. Niektorí ľudia majú od narodenia určitý koagulačný faktor prehnane aktívny alebo naopak lenivejšie bielkoviny - upratovačov, ktoré krvné zrazeniny po prekonaní krvácania odstraňujú.

Teraz vám predstavím niekoľkých pacientov, ktorí sa s trombózou môžu stretnúť.

Prvým je pán Jozef po operácii bedrového kĺbu. Lekári mu prikázali, aby niekoľko dní zostal ležať v posteli, dokonca ani na záchod nemôže chodiť. Tok krvi v žilách je výrazne podporovaný činnosťou svalov. Tá u Jozefa chýba a preto krv v jeho nohách prúdi veľmi pomaly. Prítomný je rizikový faktor 1: spomalenie toku krvi.

Pani Zuzana má v karte už niekoľko rokov napísané: fibrilácia predsiení. O čo vlastne ide? Znamená to, že predsiene jej srdca sa neustále jemne chvejú. Jej srdiečko to zvláda celkom dobre, pani je viacmenej bez obtiaží. Krv sa však v danej oblasti neustále víri a točí. Prítomný je rizikový faktor 1: turbulentné prúdenie.

Pani Jana má problém s kŕčovými žilami. Chlopne v žilách jej dolných končatín nefungujú tak, ako by mali. Tak ako svalová pumpa, aj chlopne pomáhajú krvi prekonať gravitáciu a vrátiť sa z nôh do srdca. Keď nefungujú, krv sa hromadí v nohách. Pani Jana máva často opuchnuté a boľavé nohy. Okrem toho je opäť prítomný rizikový faktor 1: spomalenie až stagnácia krvi.

Slečna Eva berie hormonálnu antikoncepciu. Je dokázané, že antikoncepcia interaguje so zrážaciou kaskádou a môže vyvolať zvýšenú tendenciu k tvorbe trombov. Eva je fajčiarka. Predpokladá sa, že u fajčiarov je zvýšená hladina fibrinogenu, ktorý je veľmi významný pre tvorbu trombov. Okrem toho má Eva (podobne ako asi 5% žien na Slovensku) od narodenia tzv Leidenskú mutáciu koagulačného faktoru 5, ktorý je vďaka tomu schopný dlhšie vydržať v obehu a usilovnejšie pracovať na zrážaní. Prítomné sú tri rizikové faktory zo skupiny 3: hyperkoagulačné stavy.

Samozrejme, že stavov, ktoré môžu viesť k trombóze je viac. Posuňme sa však ďalej.  Prečo je žilová trombóza nebezpečná?

Pokiaľ zrazenina ostane sedieť na mieste, kde vznikla, nemusí to byť až taká tragédia. Pri trombóze hlbokých žíl dolných končatín nás trápi „len“ bolesť, prípadne opuchy nôh. A o tom, že si nejaký trombus tróni v predsieni nášho srdca nemusíme dokonca vôbec vedieť.

Krvná zrazenina sa môže spontánne rozpadnúť za pomoci našich upratovačov – plazmínu a jeho aktivátorov. Niekedy sa to však nepodarí a trombus sa rozhodne vybrať sa na výlet krvným riečišťom. Trombus, ktorý takto vycestoval sa už nevolá trombus, ale embolus.

Tak sa dostávam k najzávažnejšej komplikácii žilnej trombózy – embólii. K jej pochopeniu je dôležité zopakovať si, ako prúdi krv naším organizmom. Neokysličená krv z celého tela sa žilami dostáva do pravej predsiene nášho srdca, potom do pravej komory a do pľúc. V pľúcach sa do krvi dostáva kyslík a okysličená krv sa vracia do srdca, konkrétne do ľavej predsiene, ľavej komory a následne do celého tela. Prináša kyslík každej jednej bunke a odkysličená sa opäť dostáva do žíl. Kolobeh sa uzatvára a všetko začne znova od začiatku.

A teraz späť k embólii. Predstavme si, krvnú zrazeninu, ktorá vznikla v žilách dolných končatín a ktorý sa rozhodla vycestovať. Kam sa zákonite dostane? Žilami do pravej predsiene, pravej komory a do pľúc, kde sa cievy tak zúžia, že sa tam embolus jednoducho zachytí. Objaví sa dušnosť, bolesti na hrudi, kašeľ, prípadne až bezvedomie. Pacient sa ocitá vo veľmi závažnom stave.

Pri fibrilácii predsiení môže trombus vzniknúť v ľavej predsieni. Odtiaľ putuje do ľavej komory a následne do tepien a spolu s okysličenou krvou do orgánov. Najčastejšie je postihnutám orgánom mozog, bez kyslíka jeho neuróny prestávajú fungovať tak ako majú. Tento stav nazývame cievnou mozgovou príhodou alebo mozgovou mŕtvicou.

Ako vidíte, u pacientov, ktorí sú v podobnej situácii ako štyria popísaní v tomto článku (ale aj u mnohých ďalších), musíme zo všetkých síl tvorbe trombov brániť. Na to máme lieky nazývané antikoagulancia, o ktorých napíšem nabudúce.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?