Skoro ako v Dolomitoch (Sivý vrch)

Autor: Martina Paulenová | 16.10.2015 o 20:26 | Karma článku: 11,93 | Prečítané:  7173x

Je ráno, za oknom na pohľad sivé bezútešné počasie, hmla sa valí hore dolinou a my sa chystáme na Sivý vrch. Tušíme, že dnes sa nám slnko nebude dlho schovávať.

Sivý vrch je skalnatý fešák v Západných Tatrách. Ak ho chcete spoznať, nech sa páči. Vyberať si môžete hneď z troch trás. Oraváci zo Zuberca, Liptáci z Bobroveckej Vápenice a tí nerozhodní zo sedla Huty. My tento víkend trávime na chate v Zuberci a tak máme naplánovaný okruh: Zuberec – Sedlo Pálenica – Sivý vrch – Sedlo Huty – Zuberec.

Je jeden z prvých jesenných dní. Rána už sú chladné, modrá obloha sa ostýchavo skrýva za hustou hmlou a slnko sa musí poriadne snažiť, aby ešte aspoň ako tak stihlo zohriať studenú zem.

 

To, že je hmla, mi celkom vyhovuje. Kráčam, naberám výškové metre a nedeprimuje ma, aký veľký kopec mám ešte pred sebou, keďže ho vôbec nevidím. Ani sa nenazdám a už sme hore na hrebeni, v Sedle Pálenica.

 

Odtiaľ to už na Sivý vrch nie je ďaleko. Cestou premýšľam, ako dobre, že sa u nás na Slovensku striedajú rôzne ročné obdobia. Človek sa tak môže stále tešiť na nové nezvyčajné prírodné úkazy. Leto je odborník na všetky druhy zelenej, na jeseň zas môžem žasnúť nad výraznými farebnými odtieňmi žltej, červenej a oranžovej.

 

Na vrchole Sivého vrchu je rušno. Zišli sa tu turisti zo všetkých strán.

 

Ako na dlani máme hrebeň Západných Tatier, Liptov aj Oravu, Liptovskú Maru aj Oravskú priehradu.

 

 

Turistická značka smerom na Huty akoby nás zaviedla do talianskych Dolomitov. Kolmé skaliská, skalné ihly a obrovské balvany. Chodníček kľukato prechádza pomedzi bralá, sem tam treba použiť aj reťaze.  

 

 

To miesto mi vzalo slová. Ani by som neverila, že som stále na Slovensku. Keď sa tak obzerám okolo seba, tipovala by som to skôr na Stredozem alebo Narniu.

 

 

Po pôsobivom úseku pomedzi skaly nás čaká menej atraktívna časť trasy. Najprv strmý zostup lesom a následne zablatený chodník cez kalamitou a ťažbou dreva zničený les.

Navyše, náš okruh je okruhom len tak na 95 percent. Po príchode k hlavnej ceste pod sedlom Huty nás totiž čaká ešte asi 5 kilometrov po krajnici naspäť do Zuberca. A to vám teda poviem, šľapať po túre hodinu po asfalte je celkom zabiják.

Skúšame šťastie a stopujeme. Pochybujem, že nám niekto zastaví, veď sme celí spotení a od blata.

Nakoniec nás zvezie mladý pár. Sú to tiež turisti.  Vyzvedajú, kde sme boli a rozprávajú nám o svojich plánoch na ďalší deň.

Myslím si, že zablatené vibramky nakoniec predsalen hrali v náš prospech. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou za viac než 300 miliónov eur.

ŠPORT

Prečo cena Ronalda rapídne klesla?

Ronaldo je na konci svetovej päťdesiatky.

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Harabin sa zneužitia svojich údajov nebojí.


Už ste čítali?