Jeden deň v Norimbergu (fotografie)

Autor: Martina Paulenová | 9.4.2017 o 20:06 | Karma článku: 5,28 | Prečítané:  716x

Dnes Vás pozývam na rýchloochutnávku druhého najväčšieho mesta Bavorska - Norimbergu, ktorý som navštívila počas svojho krátkeho výletu v Nemecku.

Vitajte v Norimbergu!

Norimberg je druhé najväčšie mesto Bavorska, v ktorom žije viac než pol milióna obyvateľov. Mesto sa preslávilo počas Druhej svetovej vojny, keď bolo jedným z najvýznamnejších centier nacistov, konali sa tu zjazdy nacistickej strany. Počas vojny bolo takmer celé zničené. Po vojne sa tu uskutočnil Norimberský proces, počas ktorého boli súdení najťažší vojnoví zločinci.

Centrum mesta

Potom, čo bolo mesto počas bombardovaní cez Druhú svetovú vojnu zničené, bola väčšina historických budov nanovo vybudovaná do pôvodnej podoby. A tak si aj dnes môžeme vychutnávať prekrásne námestia, kostoly a iné historické stavby.

 

 

 

 

 

Norimberský hrad

Je symbolom Norimbergu a pozostáva z dvoch oddelených stavieb: Keiserburgu a Burggrafenburgu. Nachádza sa na vyvýšenom mieste s krásnym výhľadom na celé mesto.

 

 

 

Okolie rieky

Norimbergom preteká rieka Pegnitz. V jej okolí je koncentrovaná dobrá nálada, hlasná vrava, prevaľuje sa ňou pokojná až lenivá atmosféra, ktorá vás núti zastaviť. Ponad riečku vedie niekoľko mostov, na ktorých pri malých okrúhlych stolíkoch postávajú pri dobrom jedle alebo pohári vína miestni aj turisti. 

 

Škaredá fontána

V centre mesta môžete natrafiť aj na pravdepodobne najškaredšiu fontánu, aku ste kedy videli. Vola sa Ehekarussel alebo v preklade Koleso manželstva. Bola vybudovaná v roku 1984 na motívy básne od Hansa Sachsa, ktorá rozpráva o radostiach a najmä strastiach manželského života. Sú na nej zobrazené rôzne trápenia, ktoré vás počas manželstva môžu postihnúť. Tlstá žena ochutnávajúca zákusok a pri nej na kosť vychudnutý manžel, starý chlap väzniaci svoju manželku v reťaziach alebo až na pokraj smrti večne zápasiaci a hádajúci sa pár. Jednotlivé postavy sú zobrazené naozaj exspresívne až odpudzujúco, preto ide o veľmi kontroverzné dielo odsudzované mnohými miestnymi. 

 

 

 

Fürth

K Norimbergu neodmysliteľne patria ďalšie dve mestá - Fürth a Erlangen. Sú ako trojčatá, traja najlepší kamaráti. Prepojené mestskou hromadnou dopravou, vytvárajú metropolitný región Norimberg. My sme sa vybrali na krátku prechádzku do Fürthu. Na rozdiel od mnohých nemeckých miest bolo toto mesto len minimálne zasiahnuté bombardovaním na konci Druhej svetovej vojny. Preto sa v centre nachádza veľa historických budov s rovnakou tvárou, ako keď ich pred mnohými desiatkami rokov vybudovali. Zaujímavosťou je, že Fürth je mesto so štvrtou najväčšou hustotou stavebných pamiatok na počet obyvateľov v Nemecku. Pomaľované domčeky, zaujímavé sochy, malebné úzke uličky, v porovnaní s Norimbergom takmer ľudoprázdne. Celé miesto na mňa pôsobí dojmom akéhosi magična, takže by ma vôbec neprekvapilo, keby spoza rohu vyšiel trpaslík alebo elf.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?